Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół badawczy WP 5 - ‘Emocjonalna demokracja’: Wyzwanie dla liberalnego porządku międzynarodowego. Rola emocji w (de)legitymizacji międzynarodowego ładu liberalnego opartego na wartościach.

WP5 ma na celu opracowanie krytycznej i kompleksowej diagnozy roli emocji w (de)legitymizacji międzynarodowego porządku liberalnego opartego na wartościach. W związku z tym prace grupy koncentrować się będą na badaniu: procesów kontestacji multilateralizmu (kto, dlaczego i w jaki sposób kwestionuje liberalne zasady oraz wzorce i mechanizmy współpracy wielostronnej w wymiarze regionalnym i globalnym). Poruszona zostanie również kwestia postrzegania i błędnego postrzegania demokracji.

Praca zespołu badawczego skupia się wokół 3 głównych zadań, z których pierwsze będzie miało charakter teoretyczny, a dwa pozostałe empiryczny, przyglądając się politykom Unii Europejskiej wzmacniającym liberalny porządek (starając się wyjaśnić ich skuteczność / lub jej brak), integrując emocjonalny wymiar polityki. Co więcej, WP5 stawia sobie za  cel badanie procesów zachodzących poza Europą w innych regionach świata (np. w Azji, Afryce), aby lepiej zrozumieć złożoność i przyczynowość porządku międzynarodowego. 

Badania będą skoncentrowane wokół 3 głównych zagadnień

  1. Opracowanie metodologii analizy roli emocji i ich znaczenia we współczesnych stosunkach międzynarodowych.. (Zadanie 5.1 Tytuł: Emocje i dynamika międzynarodowego porządku liberalnego: Poszukiwanie ram metodologicznych)
  2. Identyfikacja i mapowanie roli i znaczenia emocji w (de)legitymizacji międzynarodowego porządku liberalnego opartego na wartościach w wymiarze regionalnym - europejskim (Zadanie 5.2 Tytuł: Normative Power Europe: (de)europeizacja, kontestacja i zróżnicowanie polityki zagranicznejUE)
  3. Badanie i analizowanie przecięć między emocjami a populizmem i transformacją demokracji w kontekście studiów nad stosunkami międzynarodowymi (Zadanie 5.3 Wiele twarzy demokracji: percepcja i błędna percepcja jako wyzwanie dla budowania stabilnego, spójnego i legitymizowanego międzynarodowego ładu liberalnego w ujęciu globalnym ).

 

Lider: Joanna Dyduch,

Co-Lider: Artur Skorek

Joanna Dyduch

Joanna Dyduch - Profesor w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, kierownik Zakładu Izraela. Jej zainteresowania badawcze lokują się w obszarze studiów izraelskich i europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem analizy polityk publicznych (w tym polityki zagranicznej, polityki bezpieczeństwa i polityki energetycznej).

Wykładowca wizytujący m.in. na Uniwersytecie w Poczdamie w 2020 roku, na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy 2019 roku, na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2017 roku. W minionych latach J. Dyduch odbyła również staż naukowy na Uniwersytecie Maryland (USA) w 2022 oraz staż badawczy w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) w 2018 roku. 

Autorka wielu publikacji naukowych. Kierownik i wykonawca w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych.

W 2023-2024 stypendystka programu NAWA im Bekkera na Uniwersytecie Oksfordzkim. 

W latach 2019-2023 członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, od 2021 członek Rady Doradczej przy Israel Institute. Od 2018 -2022 przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia Studiów Izraelskich, obecnie członek Zarządu.

 

Artur Skorek

Artur Skorek – adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, przewodniczący European Association of Israel Studies, internacjolog, badacz współczesnego Izraela. Doktor w zakresie nauk o polityce, absolwent stosunków międzynarodowych i religioznawstwa na UJ. Stypendysta The European Institute for Jewish Studies in Sweden „Paideia”, członek European International Studies Association, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich i Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, były redaktor czasopisma „Gentes et Nationes”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na systemie politycznym Izraela, relacji między polityką i religią oraz stosunkach międzynarodowych i bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie. Autor dwóch książek oraz 30 artykułów naukowych z tej dziedziny.

 

Marcin GrabowskiDr hab. Marcin Grabowski pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i kieruje Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju (www.isad.uj.edu.pl). Jest też członkiem Zarządu (Executive Council) Central and Eastern European International Studies Association (CEEISA), przewodniczącym krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) oraz członkiem Zarządu (Executive Committee) i Skarbnikiem European Association of Development Research and Training Institutes (EADI).

Absolwent Stosunków Międzynarodowych UJ i laureat II nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie współczesnych stosunków międzynarodowych. Studiował w prestiżowych uczelniach amerykańskich, Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, George Washington University w Waszyngtonie, czy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie ukończył Global Leadership Institute.  

Jego badania koncentrują się na problematyce integracji gospodarczej Azji i Pacyfiku, polityce zagranicznej USA oraz Chińskiej Republiki Ludowej, międzynarodowych stosunkach gospodarczych i teorii stosunków międzynarodowych (szczególnie teorii systemowej). 

Marcin Grabowski prowadził badania w kluczowych ośrodkach studiów azjatyckich, Institute of Southeast Asian Studies w Singapurze, Korea Institute of International Economic Policy w Seulu i Sejong City, Institute of Asia-Pacific Studies Uniwersytetu Waseda w Tokio, East Asian Bureau of Economic Research w ramach Australian National University w Canberze, Nordic Institute of Asian Studies w Kopenhadze, Reischauer Center for East Asia Studies, School of Advanced International Studies (SAIS), Johns Hopkins University w Waszyngtonie czy Berkley APEC Study Center w Berkeley. Wykładał na uczelniach zagranicznych, w tym Manipal Uniwersity (Indie), Uniwersytet w Kalkucie (Indie), Universidad Autonoma de Madrid (Hiszpania), Hebrew University of Jerusalem (Izrael), University Colllege Cork (Irlandia). W latach 2011-2013 członek organu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Młodych Naukowców.

 

Magdalena Kozub-KarkutDr Magdalena Kozub-Karkut jest doktorem nauk politycznych i adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej badania koncentrują się przede wszystkim wokół teorii SM, badania polityki zagranicznej (FPA) i global governance. Jest autorką dwóch monografii (2015, 2020), a także wielu artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych dotyczących tej tematyki. Brała udział w wielu międzynarodowych warsztatach i konferencjach oraz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM), Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (PTNP), International Studies Association (ISA), European International Studies Association (EISA). Od 2023 roku jest również członkiem Rady Zarządzającej (Governing Board) EISA.

 

Patrick Mendis

Dr Patrick Mendis jest byłym amerykańskim dyplomatą w Departamencie Stanu i profesorem wojskowości w ramach NATO and the Indo-Pacific Commands Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest związany z Uniwersytetem Warszawskim jako distinguished visiting professor, specjalizujący się w relacjach transatlantyckich. Jest autorem ponad 150 książek, rządowych raportów, artykułów naukowych i prasowych. Dr Mendis jest absolwentem Hubert H. Humphrey School of Public Affairs na University of Minnesota oraz John F. Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda. Więcej informacji: www.patrickmendis.com.

 

Marcin Zubek

Marcin Zubek jest doktorem nauk o polityce i pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Studiów Europejskich UJ, gdzie również ukończył studia magisterskie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą tematyki Europejskiej Polityki Zagranicznej, procesów budowania pokoju w środowisku post-konfliktowym, a także parlamentarnej kontroli polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Marcin jest aktywnie zaangażowany w badania oraz koordynacje wielu, w tym Jean Monnet Networks, Jean Monnet Modules, Erasmus Mundus Joint Master Degree oraz Horizon 2020 i Horizon Europe.

 

Antonina ŁuszczykiewiczDr Antonina Łuszczykiewicz – kulturoznawca, laureatka międzynarodowych grantów i stypendiów, w tym grantu amerykańsko-polskiej Fundacji Kościuszkowskiej na pobyt badawczy na Indiana University (USA), stypendium konfucjańskiego na uniwersytecie Xi’an Jiaotong Daxue (Chiny) oraz MOFA Taiwan Fellowship na badania na Tamkang University (Tajwan). Jest autorką wielu książek i artykułów poświęconych relacjom chińsko-indyjskim oraz wizerunkowi Indusów i Chińczyków w literaturze i filmie.