Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół badawczy WP 2: Social media(tyzacja) a demokracja

W ramach tego zadania koncentrujemy się na roli mediów społecznościowych w zmieniających się warunkach funkcjonowania instytucji demokratycznych, zwłaszcza w kontekście przepływu informacji.

Cyfrowa rewolucja i powszechne wykorzystanie mediów Web 2.0 pokazały, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane w procesach demokratyzacji, zaangażowania społecznego i partycypacji politycznej. Szybko jednak okazało się, że te same narzędzia mogą zagrażać instytucjom demokratycznym. Z badań wynika, że media społecznościowe stają się głównym lub jedynym źródłem informacji, dla wielu ludzi. Jednocześnie spada zaufanie do mediów tradycyjnych, takich jak prasa, radio, czy telewizja. Przestrzeń mediów społecznościowych dużo łatwiej jednak zanieczyścić nieprawdziwymi informacjami, co można było zaobserwować np. podczas pandemii Covid-19. W zespole WP2 badamy to, w jaki sposób różne formy zanieczyszczenia przestrzeni informacyjnej mogą osłabiać instytucje demokratyczne.

Koordynatorka: dr Malwina Popiołek

 

 

Barbara Cyrek

Barbara Cyrek jest doktorantką nauk o komunikacji społecznej i mediach na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Instytucie Kultury. Jej zainteresowania badawcze obejmują livestreaming, gry komputerowe oraz technologie donacji internetowych.

 

dr Anna Góral - obecnie związana zawodowo z Instytutem Kultury UJ, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Zarządzania Kulturą. Od wielu lat związana z sektorem pozarządowym i publicznym. Autorka szeregu publikacji naukowych poruszających zagadnienia zarządzania dziedzictwem kulturowym, a zwłaszcza roli współpracy międzysektorowej w rozwoju dziedzictwa. Aktualnie jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki zarządzania różnorodnością w organizacjach, organizacji sfeminizowanych oraz nowych form organizacji.  

 

Joanna Kulpińska

Dr Joanna Kulpińska - absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością bałkanistyka i migracje międzynarodowe. W 2016 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Copernicus Society of America. Zaangażowana w projekty i granty z zakresu studiów migracyjnych: OPUS-19 NCN Polacy w Seattle 1880-2020. Un-imagined community (wykonawca), POB Anthropocene Young Lab: "The new norm(ality) – (changes in) immigrants' adaptation strategies during the COVID-19 pandemic"; konkurs "Society Now!" w ramach Inicjatywy Doskonałości UJ (IDUB), tytuł projektu: "Wpływ zmian polityki imigracyjnej Polski wywołanych przez COVID-19 na rynek pracy". Obecnie pracuje na stanowisku adiuntka w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.